Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak wybrać listwy przypodłogowe?

2016-07-06

Szczeliny dylatacyjne przy podłogach są tyleż niezbędne, co kłopotliwe. Dlatego tak ważnym elementem wystroju wnętrza okazują się listwy przypodłogowe.

Chociaż nie wyglądają najlepiej, przerwy dylatacyjne są niezbędne. Deski podłogowe wciąż bowiem pracują, rozszerzając się i kurcząc pod wpływem temperatur i wilgoci, a dylatacje chronią parkiet przed zniekształceniami. Szczeliny o szerokości nawet kilkunastu milimetrów mogą niestety zepsuć wystrój dobrze urządzonego wnętrza. Jak temu zapobiec? Oczywiście stosując odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe, które nie tylko zasłonią dylatacje, ale będą też efektownym elementem wystroju wnętrza. Podpowiadamy, jak wybrać te, które sprawdzą się najlepiej.

Wygląd jest najważniejszy

Przy wyborze listew przypodłogowych największą wagę powinniśmy przyłożyć rzecz jasna do ich wyglądu. Muszą one bowiem dopasować się zarówno do samej podłogi, jak i pozostałych elementów wystroju. Na zasadzie kontrastu, parkiet dębowy wymaga zwykle ciemniejszych, zaś wykonany z drewna egzotycznego – jaśniejszych listew. Najlepiej zrobimy wybierając listwy w kolorach zbliżonych do barw ścian, a nawet w identycznym odcieniu.

Solidne listwy MDF

Na rynku dostępne są listwy i cokoły podłogowe wykonane z różnych materiałów – od litego drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po MDF. Szczególnie godne polecenia są te ostatnie, bo doskonale radzą sobie z wilgocią, której nie sposób przecież uniknąć myjąc podłogę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że listwy przypodłogowe wykonane z MDF dostępne są w szerokiej gamie wzorów i odcieni – bez problemu znajdziemy więc te, które będą idealnie pasować do wystroju danego wnętrza i unikniemy estetycznych zgrzytów.

Ukryj przewody

Znajdujące się w każdym domu przewody są zwykle prowadzone na podłodze wzdłuż ścian. Takie rozwiązanie ma jednak ogromną wadę – kable wyglądają bardzo nieestetycznie, co szczególnie kuje w oczy w przypadku efektownych podłóg takich jak finishparkiet. Warto poprowadzić je w szczelinach dylatacyjnych, a następnie ukryć listwami. Jeśli natomiast przewodów jest wyjątkowo dużo, możemy wykorzystać listwy wyposażone w specjalne złączki i uchwyty, dzięki którym w prosty sposób unikniemy splątania kabli.

Kategorie:
Słowa kluczowe: stal, dom, szkło, aluminium
artykuł wyświetlono: 1952 razy