Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak wybrać i eksploatować rynny?

2016-11-09

Zapewne wielu osobom wydaje się, że rynny to taki mało znaczący dodatek do dachu. Niby są, ale w sumie to aż tak nie rzucają się w oczy. Jednak prawda jest taka, że rynny są bardzo potrzebne. To taki system odwodnienia, jaki chroni ściany domu przez nadmiernym zawilgoceniem. Rynny sprawiają też, że woda spadająca silnym strumieniem z dachu, nie rozmywa i nie niszczy gruntu, który otacza dom. Jednak wiele osób zastanawia się, w jaki system zainwestować?

Co przemawia za rynnami z PCV?

Wiele firm oferuje takie kompletne systemy orynnowania. To bardzo wygodne, ponieważ dostajemy całość potrzebnych elementów wraz z montażem. Zatem nie musimy się o nic w tym wypadku martwić. Najtańszy system to ten wykonany z PCV. Są one dostępne w wielu miejscach, również w normalnych marketach budowlanych. Takie tworzywo sztuczne jest odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie musimy się martwić, że taka rynna będzie rdzewieć, jak to ma miejsce w przypadku wyrobów metalowych. Do tego nie trzeba ich jakoś specjalnie konserwować.

Przy wybieraniu odpowiednich elementów na pewno ważne jest, by wziąć pod uwagę rozszczelnienie się materiału pod wpływem mrozu lub upału. PCV bowiem przy bardzo niskich albo bardzo wysokich temperaturach zmienia swoje wymiary. Dlatego, jeśli elementy będą zbyt mocno dopasowane, to mogą popękać latem, gdy materiał będzie zwiększał swoją objętość. Jeśli natomiast będą dobrze dobrane, to takie rynny są bardzo trwałe i wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat.

Jakie są zalety orynnowania wykonanego z innych materiałów?

Droższe natomiast są rynny z blachy stalowej, która może być ocynkowana albo też takie wykonane z aluminium. Jednak gdy popatrzymy na ich trwałość, to wytrzymują one jeszcze dłużej niż te z PCV. Rynny wykonane z metalu są malowane farbą lub powlekane warstewką tworzywa sztucznego. Jednak to grubość i jakość stalowego rdzenia świadczy o jakości i trwałości takiego wyrobu. Na pewno przed zakupem trzeba dowiedzieć się dokładnie, jakie są parametry danego materiału. Takie rynny są wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne, jednak niestety ich powłokę można w łatwy sposób uszkodzić. Może się to stać choćby przy montażu, dlatego trzeba na to bardzo uważać.

Uszkodzona rynna będzie bowiem szybko korodować, co po jakimś czasie może prowadzić do jej przeciekania. Rynna cynkowo-tytanowa jest natomiast jeszcze droższa, dlatego taki rodzaj rynny stosowany jest w bardziej kosztownych przedsięwzięciach. Na przykład, gdy mowa o renowacji zabytkowego budynku. Z czasem materiał ten pokrywa się szlachetną patyną. Jest ona taką naturalną i bardzo dobrą ochroną.

Jak dbać o rynny?

Trzeba pamiętać, że rynny należy dwa razy w trakcie roku posprawdzać. Musimy je oczyścić z nawianych nieczystości takich jak piasek, pył czy liście. Sprawdzenie systemu orynnowania powinno obejmować również wykrycie ewentualnych uszkodzeń szczególnie po zimie, gdy lód i śnieg mogą powodować spore szkody.

 

Podczas czyszczenia należy uważać, by nie uszkodzić nawierzchni rynny. Może się tak stać, jeśli będziemy do tego celu używać ostrych przedmiotów z metalu. Najlepiej będzie, jeśli użyjemy do tego celu wody pod ciśnieniem, która wypłucze zanieczyszczenia bez uszczerbku dla samego orynnowania. Myjka ciśnieniowa świetnie się do tego celu nadaje.

Bez względu na to, jaki system wybierzemy, musimy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu go, by wcześniej zareagować na ewentualne uszkodzenia. To ważne, by rynny spełniały swoje zadanie, czyli chroniły ściany domu przed zawilgoceniem i nieestetycznymi zaciekami. Trzeba o tym pamiętać.

Kategorie:
Słowa kluczowe: wygraj saszetkę czysta skóra
artykuł wyświetlono: 1204 razy