Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne?

2016-12-27

Wymiana gniazdka elektrycznego nie jest zadaniem trudnym. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to element instalacji elektrycznej, a więc niewłaściwe postępowanie grozi porażeniem. Zobacz, jak przeprowadzić wymianę gniazdka w sposób szybki i bezpieczny.

Krok pierwszy – wyłącz prąd, zanim przystąpisz do pracy

Gniazdko to jeden z elementów instalacji elektrycznej, zatem wszelkie naprawy wymagają wyłączenia zasilania. W każdym domu i mieszkaniu znajdziemy tablicę z bezpiecznikami, dzięki której w prosty sposób wyłączymy prąd w wybranej części lokalu. Zazwyczaj bezpieczniki są szczegółowo opisane, co znacznie przyspiesza i ułatwia wszelkie naprawy instalacji. Wystarczy znaleźć odpowiedni bezpiecznik i ustawić dźwignię w pozycji „off”. Starsze instalacje elektryczne mogą być jeszcze wyposażone w tablice starego typu, w których bezpiecznik trzeba wykręcić. Nie wystarczy jednak wyłączyć odpowiedni bezpiecznik; aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo podczas pracy, koniecznie należy upewnić się, że prąd w wybranym gniazdku został wyłączony. Do tego celu potrzebny jest próbnik. Gdy po włożeniu do gniazdka nie zaświeci się, możemy przystąpić do dalszych etapów pracy.

Krok drugi – odłączenie starego gniazdka elektrycznego

Wymianę gniazdka elektrycznego należy rozpocząć od usunięcia starego, niesprawnego urządzenia. W tym celu trzeba odkręcić śrubki na plastikowej obudowie - tym samym zwolnimy uchwyty mocujące gniazdko w puszce. Po wyciągnięciu gniazdka przystępujemy do odłączenia przewodów poprzez odkręcenie śrub lub zwolnienie zacisków. W instalacji elektrycznej mamy do czynienia z trzema rodzajami przewodów, które dla ułatwienia pracy mają różne kolory. Przewód napięciowy jest zazwyczaj czarny lub brązowy. Przewód neutralny (zwany też zerowym) ma kolor niebieski; przewód uziemiający jest natomiast żółto-zielony (więcej praktycznych wskazówek znajdziesz na stronie http://domifikacje.pl/better-home/jak-wymienialem-gniazdko/).

Krok trzeci – podłączenie nowego gniazdka elektrycznego

Po odłączeniu starego gniazdka możemy przystąpić do montażu nowego. W tym celu podłączymy przewody poprzez wpięcie do zacisków lub przykręcenie śrubami. Przewód napięciowy (czarny lub brązowy) oraz neutralny (niebieski) mocujemy do zacisków, przewód uziemiający (żółto-zielony) do bolca. Po umieszczeniu przewodów na właściwych miejscach wkładamy gniazdko do puszki i przykręcamy obudowę.

Krok czwarty – sprawdź działanie instalacji

Ostatnim etapem pracy jest włączenie bezpiecznika i sprawdzenie działania wymienionego kontaktu. Zamiast podłączać do niego od razu urządzenie elektryczne, lepiej użyć próbnika. Jeśli wskaźnik zaświeci się, oznacza to, że w gniazdku płynie prąd, a więc wymiana urządzenia zakończona została sukcesem.

Wymiana gniazdka elektrycznego wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa oraz zastosowania odpowiednich narzędzi. Koniecznie należy wyposażyć się w próbnik napięcia. Przy standardowych gniazdkach potrzebne będą wkrętaki płaskie oraz wkrętaki z końcówką krzyżakową, wyposażone w odpowiednią izolację. Właściwie wyposażeni szybko, skutecznie i bezpiecznie wymienimy zepsute gniazdko elektryczne.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1083 razy