Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak ogrodzić dom? Poznaj różne możliwości!

2016-02-25

Ogrodzenie działki to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinniśmy wykonać, jeśli posiadamy już własny dom. Warto jednak zastanowić się, z jakiego materiału najlepiej zrobić ogrodzenie oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.


Standardowa siatka

Najczęściej spotykanym typem ogrodzenia jest popularna siatka. Ogrodzenie to nie wymaga zbyt wielu elementów, choć tak jak w przypadku innych ogrodzeń zalecane jest wykopanie fundamentów i zalanie ich betonową podmurówką. W niej osadza się słupki, na których naciągnięta jest właśnie siatka. Bardzo często siatkę tworzy spleciony drut, którego ogniwa nie są ze sobą połączone na stałe. Tego rodzaju siatka jest dostępna wyłącznie w rolkach; niestety wpływa to na jej późniejszą jakość i wytrzymałość. Montaż takiej siatki jest dość czasochłonny i nie może zostać przeprowadzony samodzielnie. Inaczej jest w przypadku siatki zgrzewanej - druty, z których jest zbudowana, są zgrzane ze sobą, a cała konstrukcja charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością niż siatka pleciona. W tym przypadku mniej problemów sprawia także montaż – można go wykonać samodzielnie. Ogrodzenie wykonane z siatki jest stosunkowo tanie, jednak jego konstrukcja nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa.

Panele ogrodzeniowe

Ogrodzenia wykonane z paneli to coraz częściej spotykany typ ogrodzeń. Panele powstają z połączenia drutów stalowych mających różne średnice; są one następnie ze sobą zgrzewane. W przeciwieństwie do siatki, panele są znacznie mniej elastyczne, a ich wytrzymałość zwiększają poziome przegięcia. Panele, co ciekawe, kupuje się na sztuki, razem zresztą ze słupkami montażowymi, do których są przytwierdzone - ich ilość zależy oczywiście od wymiarów ogradzanego terenu. Panele ogrodzeniowe mogą łudząco przypominać ogrodzenie kute, jednak są od niego znacznie tańsze, a zarazem prawie równie wytrzymałe. To główny powód, dla którego coraz więcej osób inwestuje w tego rodzaju ogrodzenie. Co ciekawe, panele ogrodzeniowe można osadzać zarówno w gruncie, jak i na cokołach czy posadzkach. Osoby, którym zależy na estetyce, mogą pomalować ogrodzenie metodą lakierowania proszkowego. Chcesz wiedzieć dokładnie, jakie wady i zalety posiada ogrodzenie panelowe? Dowiesz się tego z porad Castoramy!

Pozostałe ogrodzenia

Oczywiście jest także mnóstwo innych rodzajów ogrodzeń. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim ogrodzenie drewniane, które teoretycznie jest bardzo wytrzymałe, ale w praktyce wymaga ciągłej pielęgnacji i starannego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Popularne jest również ogrodzenie betonowe, które występuje nawet z gotowymi już wzorami; dostępne są także modele fabrycznie kolorowane, najczęściej za dodatkową opłatą. Ogrodzenie jest bardzo wytrzymałe i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak ma jedną, podstawową wadę – nie jest zbyt reprezentacyjne.

Rodzaj kupowanego ogrodzenia należy dopasować przede wszystkim do wysokości kosztów, jakie możemy ponieść. Warto także zastanowić się, czy estetyka jest dla nas ważna, czy też odgrywa drugorzędną rolę.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1432 razy