Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak działa czujnik gazu?

2017-07-04

Detektor gazu wykrywa niebezpieczne stężenie gazu płynnego (propan-butan), dwutlenku węgla oraz gazu ziemnego. Urządzenie instaluje się w domach, hotelach, biurach, restauracjach lub magazynach. Podczas instalacji czujnika należy usunąć wszystkie przeszkody na drodze do źródła wycieku. Urządzenie wykrywające gaz płynny montuje się przy podłodze.


Do czego służy detektor gazu?

Czujnik gazu służy do kontroli stężenia takich substancji, jak gaz płynny propan-butan, tlenek węgla lub gaz ziemny. Gdy kondensacja gazu przekracza dozwolony poziom, to urządzenie wydaje sygnały dźwiękowe i optyczne, które informują właściciela o niebezpieczeństwie. Czujniki gazu współpracują z zaworem w instalacji gazowej, dzięki czemu dopływ gazu uruchamia się automatycznie. Czujniki można stosować w:

  • domu,
  • hotelu,
  • pomieszczeniach biurowych,
  • restauracjach,
  • magazynach,
  • bilbiotekach.

Jak zamontować czujnik sygnalizujący wyciek gazu zimnego i dwutlenku węgla?

Gdy montuje się czujnik gazu w celu sygnalizacji wycieku gazu ziemnego lub dwutlenku węgla, należy pamiętać, że te substancje są lżejsze od powietrza i gromadzą się zwykle w górnej części pokoju. Tak więc wlot czujnika powinien znajdować się około 15-20 cm pod sufitem. Można go zainstalować na ścianie lub przy żyrandolu. Urządzenie musi znajdować się w okolicy 6 m od źródła emisji gazu, np. butli propan-butan. Dobrze jest, gdy wlot detektora znajduje się z dala od okien, drzwi lub otworów wentylacyjnych. W tych miejscach gaz miesza się ze świeżym powietrzem, przez co czujnik nie wykrywa właściwego zagrożenia. Montując detektor gazu, należy też usunąć bariery stojące na drodze pomiędzy urządzeniem a źródłem wycieku, np. belki lub ścianki działowe.

Jak zamontować czujnik sygnalizujący wyciek gazu płynnego (propan-butan)?

Gaz ciekły (propan-butan) jest cięższy od powietrza, więc mieści się w dolnej części budynku. Aby poprawnie zamontować czujnik sygnalizujący wyciek płynnego gazu, należy go umieścić przy podłodze (około 20 cm nad powierzchnią). Jednocześnie urządzenie musi się znajdować maksymalnie 3 metry od źródła ulatniania się substancji. Na drodze pomiędzy czujnikiem a wyciekiem gazu nie powinny znajdować się zagłębienia w podłodze, progi ani stopnie.

Czujnik gazu ciemnego – jak zamontować?

Czujnik gazu ziemnego musi mieć próg wrażliwości pomiędzy 50 ppm a 100 ppm. W tym przedziale sygnalizator wykryje każdą niebezpieczną różnicę stężenia gazu. Warto też zainwestować w detektor, który ma regulację czułości i optyczny wskaźnik pomiaru. Wraz ze stężeniem gazu powinien zwiększać się sygnał alarmowy.

Kategorie:
Słowa kluczowe: mbank zwrot środków
artykuł wyświetlono: 927 razy