Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Izolacje przeciwwilgociowe – w jakim celu się je stosuje?

2017-05-21

Niepożądanym zjawiskiem w mieszkaniu jest wilgoć, która przyczynia się do uszkodzenia materiałów budowlanych, zmniejszenia ich izolacyjności cieplnej oraz rozwoju pleśni i grzybów. Można się jednak ustrzec przed owymi problemami, inwestując w szczelne izolacje przeciwwilgociowe, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów hydroizolacyjnych. Kiedy i dlaczego warto je stosować?


Dlaczego wilgoć stanowi tak ogromny problem?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że wilgoć ma szkodliwy wpływ na wszystkie części budynku. Niezależnie od jej źródła, sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Pleśnie i grzyby nie tylko oddziałują niekorzystnie na nasze zdrowie, ale również odpowiadają za niszczenie drewna oraz uszkadzanie struktury ścian i stropów murowanych. Na skutek działania wilgoci dochodzi do pogorszenia właściwości mechanicznych i obniżenia izolacyjności termicznej. Co więcej, płyty gipsowo-kartonowe i wyroby drewnopochodne pęcznieją. Z kolei woda między cegłami, tynkiem czy płytkami rozsadza je przy ujemnych temperaturach. Niewłaściwie dobrane czy nieprawidłowo ułożone izolacje przeciwwilgociowe zwiększają ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej niepożądanych zjawisk. Wówczas konieczne staje się pozbycie pleśni i grzybów, osuszanie budynków i ich renowacja.

Osuszanie budynków i izolacje przeciwwilgociowe

Osuszanie budynków wykonuje się zróżnicowanymi metodami, a jedną z nich jest metoda iniekcji, która jest stosowana także do tego, aby wytworzyć wewnątrz budynku izolacje przeciwwilgociowe. Taka wytworzona bariera mineralna ma nieograniczoną czasowo trwałość. Jeśli chodzi o materiały izolacyjne do fundamentów, ścian fundamentowych i piwnicznych, to stosuje się izolacje przeciwwilgociowe lekkie, przeciwwodne średnie i przeciwwodne ciężkie. Izolacje przeciwwilgociowe lekkie służą zabezpieczeniu fundamentów przed wodą bez wywierania na nie parcia hydrostatycznego. Stosuje się je w domach usytuowanych na terenie znajdującym się powyżej poziomu wód gruntowych oraz w gruntach przepuszczalnych. Ponadto izolacje dzielą się jeszcze na pionowe, czyli chroniące przed wodą i wilgocią oraz poziomie, które zabezpieczają przed podciąganiem kapilarnym. Najlepiej aby poziome i pionowe izolacje przeciwwilgociowe były ze sobą połączone.

Gdzie stosuje się izolacje przeciwwilgociowe?

W celu zapobiegania kapilarnemu podciąganiu wody, w domu bez piwnic stosuje się poziome izolacje przeciwwilgociowe na ścianach fundamentowych nad ziemią. Można je wykonać z podwójnej warstwy papy na lepiku czy folii hydroizolacyjnej. W przypadku budynków z piwnicami wykonuje się poziome izolacje przeciwwilgociowe na ławach fundamentowych i ponad terenem zarówno nad piwnicami, jak i pod stropem.

Porada powstała przy współpracy z firmą wykonującą izolacje przeciwwilgociowe HW Izolan


Kategorie:
Słowa kluczowe: budowa domów, cegła, elewacja z cegły, stara cegła, komin z cegły, elewacja, tradycyjne budownictwo
artykuł wyświetlono: 2478 razy