Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Iniekcja ciśnieniowa

2017-12-19

Czym jest iniekcja ciśnieniowa? W bardzo dużym skrócie jest to zabieg z zakresu budownictwa oraz geoinżynierii, który polega na wzmocnieniu i uszczelnieniu konstrukcji. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega cały proces oraz jakie korzyści przynosi!

Iniekcja ciśnieniowa – jak przebiega?

Iniekcji ciśnieniowej dokonuje się tego za pomocą odpowiednich iniektów, czyli płynnych materiałów, które są wtłaczane pod ciśnieniem we wcześniej nawiercone otwory. Zazwyczaj zabieg stosuje się w miejscach, w których zmiana organizacji ruchu byłaby bardzo kosztowna, a równocześnie dotarcie do naprawianej konstrukcji byłoby niełatwe.

Iniekcje ciśnieniowe wykonuje się na obiektach kamiennych, betonowych, murowych oraz na ich łączeniu z innymi elementami – najczęściej są to po prostu budynki.

Iniekty – jakie są stosowane?

Dziś najczęściej do iniekcji ciśnieniowych stosuje się:

  • Żele akrylowe,
  • Żywice poliuretanowe,
  • Żywice epoksydowe,
  • Zaczyny cementowe,
  • Preparaty na bazie mikroemulsji silikonowych,
  • Preparaty na bazie krzemianów metali alkalicznych.

Jakie są rodzaje iniekcji?

Jak już wspomnieliśmy, iniekcję wykorzystuje się na różnego rodzaju obiektach. Dlatego też można wymienić bardzo wiele jej rodzajów, w tym m.in.:

  • Iniekcja ciśnieniowa uszczelniająca lub wzmacniająca/scalająca – metoda wybierana do uszczelniania rys, pęknięć, styków oraz przerw roboczych; najpopularniejsza metoda hydroizolacji budynków,
  • Iniekcja strukturalna – polega na takim uszczelnieniu danej konstrukcji, aby zabezpieczyć ją przed wchłanianiem wilgoci, stosowane są w niej preparaty pochodzenia chemicznego,
  • Iniekcja kurtynowa – stosowana na miejsce zawilgocenia obiektu, polega na bezwykopowym odtwarzaniu izolacji pionowych i poziomych,
  • Iniekcja grawitacyjna – metoda stosowana najczęściej do impregnacji porowatych konstrukcji, ale też do wypełniania kawern i pustych przestrzeni.

Jakie korzyści przynosi iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa ma na celu wzmocnienie konstrukcji – cały proces polega na uszczelnieniu obiektu, co wpłynie na większą jego stabilizację. Jeżeli iniekcja ciśnieniowa zostanie wykonana prawidłowo, iniekt dociera nie tylko do przygotowanych nawiertów, ale też do innych otworów, rys, porów, pęknięć.

Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że taki efekt osiągniemy jedynie w przypadku prawidłowo przeprowadzonej iniekcji. Można ją wykonać dopiero po dokładnym rozpoznaniu problemu i stanu konstrukcji, należy też dobrać odpowiedni iniekt i zaplanować cały zabieg, aby nie zagrażać swoimi działaniami obiektowi. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowej firmy, specjalizującej się w tego typu usługach.

Kategorie:
Słowa kluczowe: iniekcja , iniekcja ciśnieniowa
artykuł wyświetlono: 1459 razy