Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Czy instalacje odgromowe są potrzebne?

2016-01-14

Budowa domu to niezwykle kosztowny wydatek, dlatego też bardzo często wykonawca zastanawia się nad tym, jak można zmniejszyć wydatek. Jeśli jednak chodzi o poczucie bezpieczeństwa, lepiej nie rezygnować z instalacji i rozwiązań, jakie mogą je zapewnić.


Wśród nich znajdują się na przykład instalacje odgromowe, które pozwalają bezpiecznie odprowadzić wyładowania atmosferyczne do ziemi. Co prawda zwykło się mówić, że najbardziej na uderzenie pioruna są narażone tereny położone na dużej wysokości. Jednak w rzeczywistości bardzo trudno jest przewidzieć, gdzie i w co tak naprawdę uderzy grom.

Pamiętając zaś o tym, że temperatura piorunu to tysiąca pięciuset stopni Celsjusza, trzeba mieć świadomość, iż skutki uderzenia będą odczuwalne w promieniu ponad jednego kilometra. Wybierając takie instalacje, można bezpiecznie przespać burzliwą noc, bez konieczności odłączania wszystkich urządzeń z gniazd. Nie zajmują one dużo miejsca, a ze względu na to, iż koszt zakupu i montażu jest jednorazowy, warto rozważyć inwestycję w tę technologię, najlepiej przy pracach związanych z budową domu. Cena takiego przedsięwzięcia może zależeć od rodzaju wybranej instalacji. Na rynku są dostępne dwa różne modele - jednym z nich jest kompleksowy system odgromowy. W jego skład wchodzą zwody, przewody odprowadzające, uziemiające i uziom - za cały zestaw zapłaci się w granicach od półtora do trzech tysięcy złotych.

By jednak móc cieszyć się ze sprawnie działającej instalacji, należy ją profesjonalnie zamontować, pamiętając o tym, by objęła ona swoim zasięgiem całą powierzchnię dachu. Z tego też powodu najlepiej jeśli takimi pracami zajmie się fachowa firma elektryczna. W ten sposób można liczyć na to, iż takie przedsięwzięcie uda się szybko i prawidłowo zrealizować, chociaż przeważnie nie bez dodatkowej opłaty za robociznę. Ze względu na to, iż taki system składa się głównie z różnego rodzaju przewodów, poprowadzony ściśle wzdłuż linii dachu, pozostaje prawie że niewidoczny dla oka. Natomiast daje niemalże stuprocentową ochronę, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść.

Innym wariantem jest instalacja aktywna, która jest znacznie prostsza w montażu, ale jednocześnie też nieco droższa. Za maszt z ostrzem zapłaci się już od półtora tysiąca do trzech i pół tysiąca złotych. Jego największą zaletą jest to, że potrafi bardzo szybko przechwytywać wyładowania i czyni to o wiele szybciej, niż tradycyjny system instalacji. Decydując się na instalacje odgromowe, warto przy tym uwzględnić również inne czynniki, jak na przykład materiał, z jakiego wykonany jest dom, czy też teren, na jakim został on wzniesiony.

W przypadku bowiem, gdy budynek stanie na działce w regionie, gdy bardzo często mają miejsce burze z piorunami, warto wtedy rozważyć zakup instalacji aktywnej. W ten sposób można mieć pewność, że nawet przy intensywnym wyładowaniu, taka technologia doskonale sprosta zadaniu. Wybierając ten rodzaj "odgromówki" również najlepiej zwrócić się o pomoc do firmy elektrycznej, by prawidłowo zamontowała tę instalację. Można wówczas spodziewać się, że nie tylko będzie ona spełniać swoją rolę, ale także dobrze się prezentować na tle kubatury budynku jak i kształtu dachu. Dzięki temu dodatkowy element konstrukcji będzie naturalnie komponować się z konstrukcją domu.

Autor:
Autorem artykułu jest ElektroPoznań, wykonawca i podwykonawca instalacji elektrycznych wg projektu - profesjonalny elektryk z Poznania.
Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1920 razy