Gdy decyzja o zakupie własnego mieszkania już zapadła kolejnym krokiem będzie prawdopodobnie poszukiwanie konkretnego lokum. Decydują się na zakup na rynku pierwotnym musimy być przygotowani na kontakt z deweloperem. Zanim podpiszemy z nim umowę warto wiedzieć czego możemy wymagać i jakie przysługują nam prawa jako kupującym.
Prawa konsumentów chroni i reguluje Ustawa deweloperska z 2012 roku. Zgodnie z jej zapisami umowa z deweloperem musi mieć formę aktu notarialnego, co dla kupującego jest dodatkowym zabezpieczeniem. Zapisy umowy określają również bardzo szczegółowo elementy, które w tym dokumencie muszą się znaleźć. Obowiązkiem dewelopera jest stosować się do wymogów ustawy, co jednak nie zwalnia kupującego z myślenia i konieczności sprawdzania czy deweloper wywiązuje się z zawartych w przepisach ustaleń.
Należy poprosić dewelopera o przedstawienie tzw. prospektu informacyjnego, który zawiera informacje o stanie prawnym działki, źródłach finansowania inwestycji, terminach realizacji, wykonawcach itp.
Deweloper ma obowiązek udzielać rzetelnych informacji na zadawane przez kupującego pytania. Pytać można o wszystko to co kupującego interesuje. Standard wykończenia lokali, rodzaj stosowanych materiałów i rozwiązań, inwestycje w najbliższej okolicy i ich odległość od budynku, w którym kupujemy mieszkanie. Warto też zapytać o ewentualne niedogodności jakie mogą pojawić się w najbliższej okolicy – ewentualnie można samemu to sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Nie zaszkodzi również popytać wśród znajomych i przyszłych sąsiadów. Warto poznać ich opinię na temat firmy. Można również poszukać informacji w internecie - wpisując np. hasło lublin sprzedaż mieszkań lub deweloper Lublin opinie itp. Tu jednak należy zachować pewien dystans – w sieci często znaleźć można niepochlebne opinie, które nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistością, a są zamieszczane przez konkurencję, która próbuje zrobić innej firmie złą opinię.
Nowa ustawa daje szerokie możliwości „wybadania” dewelopera. Warto z nich korzystać. Jeśli firma jest uczciwa i nie ma nic do ukrycia z chęcią odpowie na wszystkie pytania i udostępni dokumentację.
Jeśli natomiast deweloper unika odpowiedzi na niektóre pytania, odpowiada wymijająco i nie wyczerpuje tematu – warto podchodzić do niego ostrożnie. Przezorny zawsze ubezpieczony, a w przypadku zakupu mieszkania, będącego inwestycją na lata, a często na całe życie warto poświęcić wystarczającą ilość czasu na dokładne sprawdzenie firmy, z którą podpisujemy umowę.