Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Budowa garażu - od czego zacząć?

2015-12-01

Niemal każdy posiada obecnie własny samochód (zdarza się, że nie tylko jeden), a zatem niemal każdy staje przed zadaniem wzniesienia dla niego odpowiedniej ochrony. Taki budynek pojawia się przy domach, a czasem decydują się na niego również ludzie mieszkający w blokach - gdy miejsce na parkingu to ich zdaniem za mało, by odpowiednio zabezpieczyć tak ważną maszynę. Jak zabrać się za wznoszenie takiej ochrony i czy warto decydować się na to samodzielnie?

 

Krok pierwszy: Zgłoszenie

Na szczęście nie jest już konieczne uzyskiwanie pozwolenia na budowę altan, wiat garażowych, czy całych budynków z przeznaczeniem na trzymanie w nich auta. Jeszcze w pierwszej połowie roku 2015 pozwolenie takie było podstawą do rozpoczęcia budowy, ale wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 28 czerwca 2015 roku, obowiązek taki został zniesiony.

Obecnie wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie wypełniony wniosek zgłoszenia budowy/wykonania robót budowlanych, niewymagających pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że nasz budynek nie będzie mógł być większy niż 35m2 i że chodzi tu o parterową budowlę wolno stojącą. Nie musimy zgłaszać nigdzie budowy wiaty (chyba że jej powierzchnia przekracza 50m2). Budowla musi też mieścić się w całości na działce, na której została zaprojektowana.

Krok drugi: Kosztorys

Niezwykle ważny jest, oczywiście, koszt inwestycji. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się, czy chcemy zrealizować ją samodzielnie. Jest mnóstwo firm, które zrobią to szybko, tanio i w dodatku z najlepszej jakości materiałów. Można mieć wpływ na wymiary konstrukcji i jej dokładny wygląd (rodzaj dachu, bramy, ewentualne okna, kolor i tak dalej). Oszczędzamy sobie kłopotu i nerwów.

Taki jest na przykład garaż CGT Konstrukcje Stalowe - śląskiej firmy zajmującej się produkcją, transportem i montażem konstrukcji na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier. Jeśli chcemy postawić garaż blaszany na Śląsku, tym lepiej dla nas, bo możemy obejrzeć punkty wystawowe i odwiedzić biuro osobiście. Firma ma jednak szeroki zasięg, a bez względu na miejsce naszego zamieszkania, w regionie na pewno znajdują się podobne.

W przeciwnym wypadku będziemy musieli opłacić robotników, bądź też rozplanować prace samodzielne - ale wielu konstrukcji i tak nie uda nam się wznieść w pojedynkę, więc musimy przewidywać kogoś do pomocy. Najtańszy budynek betonowy z instalacją elektryczną będzie nas kosztował około 30-40 tysięcy złotych. Dlatego też warto zdecydować się na garaż blaszany, garaż akrylowy, czy ocynkowany - w takim wypadku i tak sami nie będziemy ciąć blachy, więc zapłacimy tylko za przygotowanie podłoża pod konstrukcję.

Krok trzeci: Budowa

Przygotowanie podłoża polega na jego wyrównaniu i wypoziomowaniu. Następnie musi ono zostać utwardzone - najlepiej betonową wylewką, która powinna być kilkadziesiąt centymetrów większa niż blaszana konstrukcja. Przytwierdzenie jej do betonu za pomocą metalowych dybli rozporowych powinno odbyć się co najmniej 2 tygodnie po wykonaniu wylewki - kiedy mamy pewność, że dobrze wyschła.

W przypadku budynku z betonu, będziemy musieli najpierw postawić fundamenty, następnie wykonać ściany i podłogi, a potem dach oraz bramę. Doprowadzenie konstrukcji do stanu używalności - gdy będzie służyła jako schronienie dla naszego auta - może potrwać więc bardzo długo.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1886 razy