Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Bezpieczne prace na wysokości

2017-05-24

Prace na wysokości należą do zawodów szczególnie niebezpiecznych. Upadek z wysokości jest najczęstszą przyczyną wypadków na wysokości. Z tego względu podczas wszelakich prac budowlanych, konserwatorskich, montażowych na wysokości muszą być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa. Według rozporządzenia praca na wysokości to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się przynajmniej metr nad poziomem ziemi.

Specjalne uprawnienia

Należy pamiętać, że pracownicy zatrudnieni do prac na wysokości powinni posiadać specjalne uprawnienia. Stanowisko pracy powinno być zabezpieczone poręczą ochronną lub balustradą. Należy zwrócić uwagę na stabilność i wytrzymałość rusztowania. Po ulewach, burzy, opadach śniegu przed przystąpieniem do pracy rusztowanie musi przejść kontrolę.

Pracownicy muszą odbyć specjalne szkolenie BHP oraz przejść tzw. instruktaż, który ma za zadanie zapoznać z charakterem pracy na wysokości, zagrożeniami wynikającymi z wykonywaniem czynności oraz głównymi przyczynami wypadków. Pracownik powinien posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do takiej pracy. Ponadto pracownicy muszą mieć odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętnie obsługiwać urządzenia, które służą do transportu poziomego i pionowego.

Sprawdzenie stanowiska pracy

Podczas pracy na wysokości należy chronić głowę korzystając z kasku oraz używać szelek bezpieczeństwa. Przemieszczać się należy w oznakowanych miejscach. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest upewnić się, że praca na wysokości jest odpowiednio nadzorowana. Jeżeli koordynujesz pracę koniecznie sprawdź czy pracownicy potrafią posługiwać się sprzętem ochronnym i czy jest on właściwe utrzymany. Tak samo najlepiej na początku jest przeanalizować czy są bezpieczniejsze metody wykonania danej pracy. Nigdy nie wolno lekceważyć zagrożenia. Zawsze lepiej przerwać pracę i sprawdzić ewentualną usterkę, niż dopuścić do wypadku czy zagrożenia zdrowia. Koniecznie trzeba rozważyć wszelakie możliwe okoliczności, które mogą stanowić zagrożenie. Jest to niemal kluczowe przy wykonywaniu pracy na wysokości.

Zagrożenia prac na wysokości

Najczęstszymi przyczynami wypadków przy pracy na wysokości jest niewłaściwe zachowanie pracowników, przykładowo brak szkoleń czy umiejętności posługiwania się sprzętem. Problemem może być zły stan techniczny urządzeń chroniących, a także niewłaściwa koordynacja pracy. Częstym powodem niebezpiecznych sytuacji na wysokości może być brak świadomości zagrożenia, a także brak rozplanowania czynności. Warto pamiętać, aby dostatecznie i precyzyjnie informować pracowników o zagrożeniach. Bardzo ważna jest regularna kontrola stanowisk pracy, a w szczególności właściwe ułożenie i zamocowanie sprzętu alpinistycznego. Koniecznie trzeba wyznaczyć niebezpieczne strefy przy budynkach oraz oznaczyć je specjalnymi znakami ostrzegawczymi.

Źródło: DlaAlpinisty.pl - Środki do mycia elewacji

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1177 razy